המדריך למתגרש

מה צריך לעשות לפני שמחליטים להתגרש? מה צריך לדעת? מה צריך לקחת איתך?

מדריך למתגרש המתחיל וחסר הניסיון

שכשאדם מחליט שיש צורך לפרק את התא המשפחתי הדבר כרוך בלבטים גדולים, אי וודאות וקושי רגשי. עם זאת, כאשר מתקבלת ההחלטה, יש חשיבות גדולה לצעדים הננקטים ע"י המתגרש, בייחוד אם הוא יודע שאין לו פרטנר להגיע עימו להסכם בצורה חלקה. כאן חשוב להדגיש כי פעמים רבות אדם חושב שיש לו פרטנר, אולם בסופו של דבר מתבדה ויש לך השלכה ישירה על המשך התיק, דרך התנהלותו והסיכוי לניצחון או להגיע להסכם טוב שאינו מקפח את זכויותיך.
כשנשקלת האפשרות לפרק את התא המשפחתי, בין אם יש לבני הזוג ילדים וקל וחומר כאשר יש לבני הזוג ילדים, הדבר החשוב ביותר הוא ללכת לפגישת יעוץ ראשונית עם עורך דין מומחה בתחום על מנת לקבל את התמונה הכוללת. התזמון של פגישת הייעוץ הוא החשוב ביותר. אסור לדחות את הפגישה, שכן בפגישה, עורך דין מטיל לא מעט מטלות אשר יכולות לקחת זמן ואף צריכות להיעשות לפני התפרקות התא. לפגישת הייעוץ יש חשיבות מכרעת בדרך התנהלותו של התיק, בטקטיקה שתיבחר והכי חשוב בסיכוייו של התיק להסתיים בהסכם.

לפגישת הייעוץ רצוי לבוא מוכנים עם התשובות לשאלות הבאות:

 1. כמה בן הזוג מרוויח?
  התשובה לשאלה זו חשובה לעניין תביעת מזונות הן של אישה מבעלה והן של ילדים. גובה המזונות שנפסק בתביעת מזונות נקבע עפ"י הצרכים של התובע וכן גובה ההשתכרות של התובע והנתבע. כאשר בן הזוג יודע כמה בן זוגו משתכר, ניתן להעריך כמה דמי מזונות יספקו, ניתן לבחון האם כדאי בכלל לתבוע דמי מזונות (הכוונה למזונות אשה).
 2. אילו זכויות לרבות סוציאליות יש לבן הזוג, כיצד הן מוגדרות והאם הן נזילות או לא?
  זכויות סוציאליות וכל חסכון או כסף שנצבר במהלך הנישואין ו/או החיים המשותפים משותף לשני בני הזוג. חשוב לדעת את היקף הזכויות ואת הסוג שלהן על מנת לבחון האם יש לך יותר או פחות זכויות מלבן זוגך. התשובה לשאלה הזו תהווה שיקול מרכזי בסוג ההליכים שיוגשו לבית המשפט. כמו כן הידיעה איפה נמצאים הכספים תשרת אותך כך שתוכל/י להגיע לכספים הללו ולדאוג שבן הזוג לא יבריח את החלק שלך טרם החלוקה.
 3. מהם צורכי הילדים וכמה הם?
  בתביעה למוזנות ילדים חשוב להוכיח את צורכי הילדים. על מנת להעריך את גובה המזונות שיפסקו יש לדעת מהם הצרכים והיקפם. במקביל, גם אדם שמתגונן בתביעת מזונות ילדים שהוגשה כנגדו, צריך לדעת מהם צורכי הילדים והיקפם על מנת להוכיח שסכום התביעה אינו ריאלי ואינו משקף את צורכי הילדים, במידה וכך הדבר.
 4. איך התנהל משק הבית מבחינה כלכלית?
  הצורה שבה התנהל משק הבית במהלך החיים המשותפים מעידה על יחסי הכוחות הכלכליים בין בני הזוג. ליחסי הכוחות הללו יש משמעות אופרטיבית בפסיקת מזונות ורכוש.
 5. על שם מי רשום/ה בית/דירת המגורים ואיפה הנכס רשום (לשכת רישום מקרקעין, מנהל מקרקעי ישראל, חברה משכנת)?
  סוג ההליך שונה מאוד באם הנכס רשום על שמך יחד עם בן הזוג, על שמך בלבד או על שם בן הזוג בלבד. כאשר הנכס רשום על שם שני הצדדים אין צורך להוכיח כי הנכס שייך לשני הצדדים, אלא הבעלות או זכות החכירה (תלוי היכן רשום הנכס) היא עפ"י הרישום. לבית/ דירת המגורים יש משמעות נוספת כיוון ששם חיים בני המשפחה ועל כן הטיפול בנכס הזה יתכן ויהיה שונה משאר הנכסים.
 6. על שם מי רושמים שאר הנכסים שנצברו במהלך הנישואין/החיים המשותפים ואיפה?
  בדומה לתשובה הקודמת, סוג התביעה יהיה שונה וכן הטקטיקה בבחינת מכלול הנכסים.
  אופן רישום הנכסים ומיקומו חשוב גם הוא, כיוון שיש שוני בין הזכויות הרשומות במקומות השונים.
 7. האם יש חובות ואם כן איפה ועל שם מי רשומים החובות?
  כאשר יש חובות חשוב להבין כיצד נצברו החובות והאם הם חובות משותפים או לא. התשובה לשאלה על שם מי רשומים החובות תוכל לתת אינדיקציה האם אתה חייב בחובות וכמה. אם החובות רשומים רק על שם בן הזוג השני חשוב לדעת כיצד נוצרו על מנת לדעת האם את/ה חייב בהם או אולי האם הכספים הוברחו מהתא המשפחתי לצרכים שאינם לרווחת התא המשפחתי.
 8. במידה ואת/ה נשואים, מהו סכום הכתובה שנחתמה?
  כתובה הינה שטר עליו חותם הגבר במעמד הנישואין. הכתובה מעניקה לאשה זכויות. במרבית המקרים אנשים אינם מודעים לזכויות אותן מעניקה הכתובה, אולם יש להביאם בחשבון כאשר בוחנים את כל הזכויות למול החובות בבחירת הטקטיקה המתאימה.
 9. האם ישנם נכסים ו/או זכויות שלא נצברו במהלך החיים המשותפים, שבני הזוג חיו התנהגו אליהם כמשותפים?
  עפ"י החוק נכסים שלא נצברו במהלך הנישואין אינם מתחלקים בין בני הזוג. הכוונה היא לנכסים וזכויות אשר נצברו לפני החיים המשותפים, או שנתקבלו בירושה או במתנה.  אולם, עפ"י ההלכות בבתי המשפט, אם בני הזוג הראו כוונת שיתוף בנכסים ו/או בזכויות ניתן יהיה להעניק לבן הזוג זכויות בהם.
 10. האם בן הזוג התגרש בעבר ואיך הגירושין ההלו הסתיימו?
  ישנם מקרים שבהם ניתן לראות דפוס חוזר של בן הזוג בהלכי גירושין ממנו ניתן ללמוד הרבה מאוד ולתכן בהתאם.פעמים רבות אין לאדם את התשובות המדויקות לכל השאלות הנ"ל. גם אז ישנם פתרונות. אולם ברור כי ככל שהדברים והתשובות לשאלות שמניתי לעיל יהיו מפורטות יותר, כך יהיה קל להגיע להחלטה מדויקת יותר בשאלה מהי הטקטיקה הטובה בתיק. גם השאלה לאיזו ערכאה משפטית יש להגיש את התביעות.רוצה לומר: צריך לבחור נכון בין בית הדין הרבני או בית משפט לענייני משפחה שהינו בית המשפט האזרחי, אשר להן סמכות מקבילה לדון בעניינים הכרוכים בגירושין. (לשאלת מרוץ הסמכויות בין שתי הערכאות- ראה טור קדום באתר nrg.co.il )

 

חשוב לזכור: סוף מעשה במחשבה תחילה.

פורסם ב: מאמרים